BLOG

Ile czasu rozpuszczają się szwy po porodzie

Jednym z etapów przygotowań do porodu jest sprawdzenie najistotniejszych kwestii dotyczących zasad higieny i pielęgnacji miejsc intymnych. W trakcie porodu bardzo często dochodzi do sytuacji, w której konieczne okazuje się nacięcie krocza. Współcześnie stosowane szwy rozpuszczalne są bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

Czym są szwy rozpuszczalne?

Nici rozpuszczalne to produkt, który  oprócz wygody stosowania, charakteryzują się również wysokim poziomem bezpieczeństwa. W naturalny sposób chronią one szew przed osiedlaniem się bakterii i dalszymi uszkodzeniami naciętego miejsca. Szwy rozpuszczalne dobiera się na podstawie kilku parametrów, takich jak długość, grubość, ale również barwa i ich kompatybilność z igłą chirurgiczną. Jeżeli zależy Ci na informacji, jakie szwy zostały zastosowane w Twoim przypadku, wszystkich niezbędnych informacji udzieli lekarz, który dodatkowo poinformuje, w jaki sposób o nie dbać.

W jakim czasie rozpuszczają się szwy?

Jeżeli nałożono Ci szwy rozpuszczalne, oznacza to, że nie ma konieczności ściągania ich w późniejszym czasie, tak jak ma to miejsce w przypadku szwów tradycyjnych. Szwy po porodzie mogą rozpuszczać się kilka tygodni. Bardzo często rana krocza goi się szybko – od 7 do 10 dni. Czas, w którym szwy rozpuszczalne ulegają zanikaniu, zależny jest od stopnia gojenia się rany oraz od materiału, z jakiego wykonane zostały nici wchłanialne. W niektórych przypadkach szwy rozpuszczają się jedynie całościowo – ich pozostałe elementy możemy znaleźć m.in. na podpasce. Jednym z czynników postępów w gojeniu się rany i wchłanianiu szwów jest to, czy krocze doznało lekkiego naddarcia w sposób naturalny, czy też konieczne było nacięcie chirurgiczne. Przyjmuje się, że szwy wchłaniają się w okresie od dwóch do trzech tygodni. Dokładny czas zależy od indywidualnych cech organizmu oraz odpowiedniej pielęgnacji i higieny intymnej. Jeżeli nie pojawiły się dodatkowe powikłania, okres 2-3 tygodni jest tym, w którym możemy spodziewać się całkowitego wchłonięcia nici. Maksymalny czas wchłaniania się nici to 210 dni, jednak najczęściej wydłużony okres powrotu do zdrowia wynika przede wszystkim z nieprawidłowej higieny i pielęgnacji. Należy pamiętać, że po porodzie krocze kobiety jest bardzo delikatne i wrażliwe – podstawą jest więc dokładne mycie rąk, stosowanie odpowiednich podpasek (najlepiej bawełnianych), rezygnacja z kąpieli na rzecz prysznica czy zapewnianie odpowiedniego przepływu powietrza. Gwarantem poprawnego gojenia i wchłaniania się szwów jest unikanie wszystkich sytuacji, w których krocze może być narażone na kontakt z bakteriami (jak np. w przypadku korzystania z myjek czy gąbek).

Jakość szwów rozpuszczalnych

W procesie wchłaniania się nici chirurgicznych najważniejszy jest materiał. Popularność zyskują przede wszystkim nici syntetyczne, których skład znacząco wpływa na tempo wchłaniania. Szwy posiadają wiele rodzajów i zastosowań – najistotniejsze jest odpowiednie dobranie nici do konkretnego nacięcia. Na poprawnie wykonany zabieg wpływa bardzo wiele czynników – stopień nacięcia, widoczność w trakcie zabiegu, sposób podtrzymania tkanki oraz doświadczenie lekarza. Szwy powinny być dobierane indywidualnie, by można było dostosować je do specyfiki nacięcia. Na rynku obecna jest szeroka oferta nici rozpuszczalnych – duży wybór znaleźć można m.in. w sklepie medycznym madens.pl. Czas resorpcji szwów (wchłaniania) wynika bezpośrednio z rodzaju operacji – nacięcie krocza jest zabiegiem, który wykonuje się na podstawie przesłanek, które pojawiają się przed i w czasie porodu. Wybór odpowiednich nici leży po stronie lekarza, który dobiera je zgodnie z przewidywaniami dotyczącymi rozmiaru nacięcia oraz czasu gojenia.

ADVANTIME® – nici, szwy chirurgiczne wchłanialne poliglekapron 25 (PGCL)

GLACTIME® – nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGLA

I-COL* – nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA