BLOG

Odpowiedni fartuch medyczny - o czym pamiętać przy wyborze ?

Fartuch medyczny to podstawowe wyposażenie lekarzy, pielęgniarek czy studentów, mających praktyczne zajęcia w laboratorium. Ochronę przed różnymi substancjami chemicznymi stosuje się także w stomatologii, dermatologii i kosmetologii. W obliczu pandemii koronawirusa fartuch stanowi także zabezpieczenie dla wszystkich ludzi, chcących czuć się bezpiecznie. Choć wybór najlepszego fartucha ochronnego wydaje się być całkiem prosty, to jednak ich całkiem spora ilość na rynku może powodować prawdziwy zawrót głowy. Jaki fartuch medyczny będzie najbardziej odpowiedni i o czym warto pamiętać, wybierając idealny fartuch?

Rodzaje fartuchów medycznych - fartuchy jednorazowe i wielorazowe

To element ochronny ubioru, który ma zabezpieczać przed kontaktem z różnymi substancjami. Chodzi o odpowiednią ochronę skóry oraz ubrań wierzchnich użytkownika. Na rynku znajdziemy mnóstwo rodzajów pakietów ochronnych. Są one dostępne w wielu konfiguracjach – można znaleźć fartuchy długie, fartuchy 3/4 lub wersje krótkie. Dostępne są także fartuchy ochronne jednokrotnego użytku. Fartuchy chirurgiczne jednorazowe są o tyle proste w użyciu, że nie trzeba ich prać, a po wykorzystaniu trafiają do kontenera z odpadami. Na co powinno się jednak zwrócić szczególną uwagę, jeżeli chodzi o właściwy dobór fartucha medycznego? Warto zorientować się, jakie są ich najistotniejszych cech.

Fartuchy chirurgiczne i ich rozmiar

Jedną z najistotniejszych kwestii jest rozmiar produktu. Fartuch jednorazowy musi być dopasowany do sylwetki użytkownika. Niedopuszczalne jest, aby był za długi – wtedy rękawy, które wystają poza nadgarstki, będą utrudniać pracę w laboratorium lub w szpitalu. Fartuch nie może być także zbyt krótki lub za mały. Wybierając odpowiedni produkt, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych wymiarów, dzięki którym możliwe będzie określenie końcowego rozmiaru fartucha. Jest to długość całkowita, długość rękawa, szerokość ramion oraz szerokość dolna. Nie może on krępować ruchów ani zbyt swobodnie się układać, utrudniając chodzenie.

Fartuch chirurgiczny jałowy, jednorazowy, wzmocniony z włókniny SMS, PAKIET

Fartuch chirurgiczny jednorazowy, jałowy z włókniny SMS PAKIET

Fartuch chirurgiczny jednorazowy, jałowy, ochronny z włókniny

Jakość materiału - rodzaje

Fartuch ochronny jednorazowy jest zdecydowanie cieńszy niż gruby, bawełniany zamiennik wielokrotnego użytku. Ma on jednak swoje niepodważalne zalety związane z wygodą użytkowania i brakiem konieczności prania tego elementu ochronnego za każdym razem. Fartuchy chirurgiczne jednorazowe, które zostały wykonane ze słabych materiałów, będą ulegać przetarciom i uszkodzeniom. Warto zatem zorientować się, czy wybrany produkt posiada dodatkowe wzmocnienia, usztywniające najbardziej narażone elementy fartucha. Dobre jednorazowe fartuchy chirurgiczne będą posiadać materiałowe wstawki, które zabezpieczą przed niszczeniem się fartucha, nawet podczas wielogodzinnych operacji medycznych.

Odporność fartuchów jednorazowych

Kolejną istotną cechą jest określenie środowiska pracy. W wielu przypadkach użytkownik będzie miał do czynienia z dużą ilością wilgoci i płynów, dlatego warto, aby fartuch posiadał odpowiedni laminat. Zabezpieczy on fartuch przed przeciekaniem i wydłuży jego żywotność podczas niekorzystnych warunków. Najtańsze fartuchy jednorazowe nie posiadają ochrony przed wilgocią, dlatego bardzo szybko będą ulegać przetarciom. Nieprzemakalne wstawki mogą okazać się bardzo pomocne, w szczególności podczas bezpośredniego kontaktu np. z wodą lub środkami odkażającymi. Produkty spełniające najwyższe wytyczne znajdą państwo na oficjalnej stronie dystrybutora artykułów medycznych Madens.