BLOG

Szwy niewchłanialne - zastosowanie

We współczesnej medycynie stosuje się różne rodzaje szwów. Wybór jest uzależniony od wielu czynników, takich jak rodzaj i rozległość rany, rodzaj zszytej tkanki, obecność infekcji i martwicy oraz stopień ukrwienia, a także technika szycia, jaką będzie stosował lekarz. W wielu przypadkach ogromne znaczenie mają także wygląd i estetyka. Zgodnie z podstawowym podziałem materiałów chirurgicznych można wyróżnić nici wchłanialne i szwy niewchłanialne. Jakie jest zastosowanie nici chirurgicznych niewchłanialnych?

Szwy niewchłanialne - zastosowanie

Nici niewchłanialne mogą być syntetyczne, wykonane z poliamidu, poliestru, polipropylenu lub naturalne, zrobione z lnu lub jedwabiu ze zmniejszoną zawartością serycyny. Najczęściej stosuje się je w przypadku ran wymagających długotrwałego i stabilnego szwu. Są odporne na czynniki zewnętrzne i dają gwarancję trwałego oraz skutecznego połączenia tkanek. W związku z tym najczęściej stosuje się je w traumatycznej chirurgii ortopedycznej. W większości przypadków lekarze korzystają z monofilamentowych stalowych nici o dużej wytrzymałości i plastyczności. Szwy chirurgiczne niewchłanialne są stosowane także na oddziałach kardiochirurgii. Tutaj najczęściej można spotkać się z nićmi z fluorku poliwinylidenu. Dodatkowo stosuje się je także w chirurgii skóry oraz podczas zabiegów okulistycznych. W tych przypadkach największą popularnością cieszą się nici poliamidowe. Szwy niewchłanialne o wysokiej jakości wykonania i zapewniające bezpieczeństwo podczas użytkowania, zgodnie ze wszystkimi standardami, można znaleźć tutaj.

COROLENE® – nici, szwy niewchłanialne, polipropylen

AMIFIL® –nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne, nylon

ACIER – nici, szwy chirurgiczne metalowe, drut stalowy, ortopedyczny

Nici chirurgiczne niewchłanialne - czym się charakteryzują?

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech niewchłanialnych nici syntetycznych jest ich wysoka biostabilność. Oznacza to, że tego rodzaju szwy wykazują się ponadprzeciętną odpornością na działanie enzymów i płynów ustrojowych. Posiadają także idealnie gładką powierzchnię. W związku z tym w niewielkim stopniu uszkadzają tkankę, co eliminuje ryzyko gromadzenia się niebezpiecznych bakterii na szwie. Są niezwykle elastyczne i odporne na rozciąganie. Nici jedwabne i lniane również można rozciągać. Są bardzo miękkie, nie posiadają pamięci skrętu, ale za to są podatne na działanie płynów ustrojowych, które podczas długiego noszenia mogą być przyczyną spadku ich wytrzymałości. Nici jedwabne najczęściej stosuje się w stomatologii, laryngologii, chirurgii szczękowej i neurochirurgii. Z kolei nici lniane służą do uzyskania homeostazy śródoperacyjnej oraz do podtrzymywania obłożeń, oraz drenów.

Szwy niewchłanialne - niezastąpione rozwiązanie

Dlaczego pomimo tego, że świat technologii nieustannie postępuje, w szpitalach podczas łączenia ze sobą brzegów rany nadal stosuje się szwy niewchłanialne? Przede wszystkim, dlatego że nici wchłanialne, czyli takie, które się „rozpuszczają” mogą być stosowane tylko w konkretnie wyznaczonych obszarach i tylko wówczas, gdy te obszary są całkowicie unieruchomione. W większości przypadków, w okresie pooperacyjnym, kiedy przypada czas rehabilitacji, powłoki ciała są poddawane dużym naciskom, których szwy wchłanialne mogłyby nie wytrzymać. Oprócz tego, szwy niewchłanialne często można zdjąć znacznie szybciej niż trwa „rozpuszczanie się” popularnych nici wchłanialnych. Chociaż podczas ściągania tradycyjnych szwów niewchłanialnych pacjenci często doświadczają nieprzyjemnego uczucia, to ich noszenie w większości przypadków wiąże się z odczuwaniem większego komfortu.