BLOG

Jak wybrać bezpieczne i precyzyjne ostrza chirurgiczne ?

W czasie swojej pracy chirurdzy zmuszeni są do nacinania tkanek o różnych właściwościach. Z tego względu nie wystarczy wyposażyć się w jeden instrument chirurgiczny. Konieczne jest przede wszystkim skompletowanie zestawu precyzyjnych ostrzy chirurgicznych, które pozwolą na skuteczne wykonywanie rozmaitych nacięć w ramach zabiegów chirurgicznych. Chociaż bardzo często pojęcia ostrza i skalpela chirurgicznego stosuje się wymiennie, są to dwa różne przedmioty. O ile laikom taka wiedza nie jest szczególnie przydatna, chirurdzy pragnący skompletować zestaw funkcjonalnych narzędzi chirurgicznych, powinni dokładnie wiedzieć, czego szukają.

Czym różni się skalpel od ostrza chirurgicznego?

Zwany powszechnie nożykiem chirurga, skalpel składa się z dwóch elementów – trzonka oraz krawędzi tnącej. Ta pierwsza część odpowiada za zapewnienie prawidłowego uchwytu w czasie wykonywania zabiegu. Precyzja cięcia jest absolutną podstawą w pracy każdego chirurga. Jednakże to właśnie rodzaj i jakość wykonania ostrza chirurgicznego jest o wiele ważniejsza. Używany skalpel powinien pozwalać na bezproblemowe nacinanie każdego rodzaju tkanki. Z tego względu dużą popularnością cieszą się modele z możliwością wymieniania ostrzy chirurgicznych. Znika potrzeba ciągłego sterylizowania całego narzędzia – przed rozpoczęciem kolejnego zabiegu wystarczy zamontować nowe ostrze. Stosowanie nożyków chirurgicznych z wymiennym ostrzem jest w dłuższej perspektywie o wiele tańszym rozwiązaniem. Z uwagi na ograniczone ryzyko przenoszenia skażonego materiału pomiędzy pacjentami, istnieje znacznie mniejsza szansa, że po zabiegu dojdzie do groźnych dla zdrowia powikłań.

O czym pamiętać podczas dobierania ostrzy chirurgicznych?

Precyzyjność cięcia zależy przede wszystkich od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest doświadczenie chirurga wykonującego zabieg. Z kolei drugim jest jakość używanych narzędzi chirurgicznych. Precyzyjne ostrza chirurgiczne wymagają dużej ostrości krawędzi tnącej oraz profilowanego trzonka, aby zapewnić solidny chwyt. Poszczególne ostrza chirurgiczne różnią się między sobą swoimi wymiarami oraz kształtem. Aby ułatwić ich identyfikację, poszczególne rodzaje ostrzy i trzonków zostały ponumerowane. Popularne ostrza chirurgiczne to te, które pasują do uchwytów nr 3 oraz 4. W tym pierwszym przypadku mamy do wyboru między innymi ostrza nr 10, 11, 12 oraz 15. Używając trzonków o numerze 4, będą potrzebne ostrza o numerach 20, 22, 23 albo 24. Właściwy wybór będzie zależał od miejsca oraz rodzaju wykonywanego nacięcia. Chirurdzy podejmują decyzję na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia.

Główne zalety wymiennych ostrzy chirurgicznych

Sterylność ostrza chirurgicznego jest niemalże równie ważna co jego ostrość. O ile ten drugi parametr ma decydujący wpływ na płynność wykonywanych nacięć, to od sterylności ostrza zależy pomyślny przebieg zabiegu. W przypadku skalpelów wielokrotnego użytku konieczne jest ich dokładne sterylizowanie przed każdym zabiegiem. O wiele bezpieczniejsze są produkty jednorazowe, lecz w ten sposób drastycznie rosną koszty. Nożyk chirurga z wymiennym ostrzem chirurgicznym jest efektywnym kompromisem, pod warunkiem, że zainwestuje się w ostrza wysokiej jakości. W naszej ofercie można znaleźć popularne ostrza chirurgiczne wykonane ze stali węglowej. Sprzedawane są w opakowaniach zawierających po 100 sztuk ostrzy. Każde z nich zapakowane jest w oddzielną saszetkę wykonaną z aluminium. Dzięki temu sprzedawane przez nas ostrza chirurgiczne pozostają jałowe i bezpieczne przez długi czas.

Ostrza chirurgiczne do skalpela nr 11

Ostrza chirurgiczne nr 20, nożyki do skalpela

Ostrza chirurgiczne nr 24, nożyki do skalpela

Jak wybrać właściwe ostrze?

Jeśli konieczne jest wykonanie krótkiego i precyzyjnego nacięcia, warto postawić na ostrze nr 10. Dzięki spiczastej końcówce i wydłużonej krawędzi tnącej bez problemu da się zrobić przy jego pomocy nacięcia niewielkich rozmiarów. Zazwyczaj przydaje się podczas zabiegów wykonywanych w ramach medycyny estetycznej. Sprawdzi się również podczas drenowania klatki piersiowej. Do nacinania trudno dostępnych miejsc potrzebne będzie ostrze w kształcie półksiężyca o numerze 12. Jest to popularne ostrze chirurgiczne do skutecznego usuwania szwów. Z kolei precyzyjne ostrza chirurgiczne nr 15 używane są do wycinania zmian skórnych oraz innych tego typu drobnych zabiegów. Do wykonywania długich nacięć tkanek miękkich w pierwszej kolejność używa się ostrza nr 10. Ewentualnie można wybrać ostrze nr 20, a w przypadku skalpelu z uchwytem nr 4. Podobną budową cechuje się ostrze o numerze 22 – dzięki większemu rozmiarowi pozwala na efektywne nacinanie nawet stosunkowo grubych tkanek. Kupując produkty z naszego sklepu, ma się pewność nabycia precyzyjnych i sterylnych ostrzy chirurgicznych wyprodukowanych z wysokiej jakości stali węglowej.